Robin Bruggeman: Renovatie geslaagd, badkamer vergeten

Auteur: Robin Bruggeman
Columns Robin Bruggeman HM+ 29 april 2026
Robin Bruggeman: Renovatie geslaagd, badkamer vergeten

Zoals binnenkort op deze website te lezen is, was ik recent in Portugal voor een bezoek aan een hotel in aanbouw. In een hotel waar de ramen nog niet geplaatst zijn, valt natuurlijk niet te verblijven, dus weken we uit naar een hotel verderop in het stadje. Dat verblijf was over het algemeen netjes gerenoveerd: een strakke lobby, frisse inrichting en keurige kamers.

Toch was één element blijven steken in een vorig tijdperk: de badkamer, en dan met name de douche. Geen moderne douchecel, maar douchen in de badkuip. Wie wilde douchen, moest eerst de kraan op kniehoogte opendraaien, waarbij je onvermijdelijk meteen werd geraakt door een straal koud water. En de shampoo en douchegel? Die stonden eveneens onder diezelfde straal in een rekje aan de muur, geen ideale plek voor producten die je liever niet meteen ziet wegspoelen.

Op zichzelf is dit natuurlijk geen wereldschokkend detail. Het hotel was verder keurig en het verblijf prettig. Maar juist dit ene detail, die onhandige badkamer, is het meest blijven hangen. Het maakt opnieuw duidelijk dat het vaak niet de grote, in het oog springende investeringen zijn die indruk maken, maar de praktische zaken waar iedere gast direct mee te maken krijgt.

Laat geen kans liggen en ontvang twee keer per week de belangrijkste marktontwikkelingen, trends en praktijkinzichten. Inclusief branchecijfers, interviews en achtergrondverhalen. Meld u nu aan!

Het zijn de lichtschakelaars waarvan je eerst moet uitvinden welke knop bij welke lamp hoort. De televisie die er wel hangt, maar niet vanuit bed te bekijken is. Stopcontacten die nét niet handig zijn geplaatst. Of inderdaad: een douche waarvan temperatuur en druk uiteindelijk prima zijn, maar waarvan de bediening niet intuïtief en gebruiksvriendelijk voelt.

Dit soort details vormen de stille momenten van een hotelverblijf. Ze vallen niet op in brochures of op websites, maar bepalen wel hoe comfortabel en vanzelfsprekend een kamer aanvoelt. Pas wanneer iets niet werkt zoals je verwacht, of op plek zit waar je het niet verwacht, realiseer je je hoe belangrijk dat soort ogenschijnlijk kleine keuzes eigenlijk zijn.

Voor hotels schuilt daar een herkenbare les in. Renovaties en investeringen zijn belangrijk en zichtbaar, maar de dagelijkse gastbeleving wordt vaak gevormd door de details die aan het einde van de begroting blijven liggen. Een hotelkamer hoeft niet spectaculair te zijn om indruk te maken; ze moet vooral logisch, prettig en toegankelijk voelen. De vraag is daarom niet alleen of de nieuwe lobby voldoet aan het concept of de merkvisie, maar ook of een gast zonder nadenken kan douchen, koffie kan zetten of zijn telefoon kan opladen.

Het is een kleine observatie uit een verder prima verblijf, maar wel eentje die blijft resoneren: een nieuwe douchekraan kan uiteindelijk waardevoller zijn dan een nieuwe lobbyvloer.

Meer Robin Bruggeman?

Robin Bruggeman is hoofdredacteur van Hospitality Management.

Overig nieuws