Column Jantiene Berg: van openbare veiling naar je naam van de gevel

Auteur: Jantiene Berg
Columns 23 december 2020

Rond deze tijd stond ik de afgelopen jaren de vier meter hoge kerstboom te versieren midden in het restaurant van ons hotel. Deze kerstboom hebben we ooit gekregen van een vaste hotelgast die ging verhuizen; in haar nieuwe huis kon zij zo'n grote boom niet meer kwijt. Ik weet nog dat we de boom de eerste keer gingen opzetten en ik al direct zag dat we niet genoeg versiering hadden. Zonder aarzeling nam ik al mijn eigen kerstspullen mee. Voor een eigen kerstboom was er toch geen tijd, want ik wilde alle kerstdagen op de zaak zijn: daar was het pas echt feest!

Nu alles anders is en wij allemaal noodgewongen Kerst thuis moeten vieren, heb ik een grote boom gekocht. Tot mijn schrik kwam ik erachter dat ik geen kerstbal of verlichting meer in huis had. Nooit had ik eraan gedacht om mijn kerstversiering weer mee naar huis te nemen.  Het zijn ook dit soort kleine momenten die je blijven herrineren aan het faillissement. Over het faillissement gesproken, ik neem jullie nog even mee terug in de tijd...

Alles onder de hamer

Het is oktober en voor mijn gevoel lijkt het einde van dit eenzame proces in zicht. Maar de moeilijkste fase gaat nog komen, want dat is de openbare veiling. Jarenlang heb ik die sites bezocht om gebruikte spullen een tweede leven te geven. Met zorg en aandacht zochten wij naar alles wat ons hotel nog completer zou maken en waar ons karakter in terug te vinden was. Mijn compagnon had het geduld en de perfecte neus voor de mooiste schatten. En nu is de dag gekomen dat alles, maar dan ook echt alles, op een van deze sites te koop wordt aangeboden. Ik neem mijzelf voor niet te kijken, want dat is te pijnlijk. Ons servies, de meubels, de met zorg aangebrachte kunstwerken... Het gaat allemaal onder de hamer. Het is bijzonder dat mensen om je heen willen laten weten dat ze de verkoop ook hebben gezien en telkens weer denk ik: 'zal ik toch niet even kijken? Toch nog een aandenken kopen?'

Uiteindelijk zwicht ik en bied op een bijzondere foto die op onze hotelgang op de tweede verdieping heeft gehangen. De veiling is nog maar een paar uur open en ik heb de stille hoop dat ik wederom de eigenaar word van iets wat eigenlijk al van mij was. Na diverse biedingen geef ik het op en moet ik ook dit laatste aandenken laten gaan.

Naam van de gevel

Omdat ik nog veel vrienden heb wonen in de omgeving van het hotel kom ik op een dag in het Lloydkwartier en zie ik hoe een ploeg alles aan het slopen is in ons voormalige hotel. Een ploeg schoonmakers wist onze laatste sporen uit. Mijn hart krimpt ineen als ik een hoogwerker zie staan die de naam van de gevel zal halen. Ik sta als aan de grond genageld en ik weet even niet meer wat ik moet denken of voelen. Zoveel energie, avonturen, ontmoetingen en zoveel verhalen zijn er hier ontstaan. Het kost mij moeite mij vast te houden aan de gedachte dat die momenten niet vergeten zullen worden. Dat wij een rol hebben gespeeld die niet onopgemerkt is gebleven en dat deze plek net als vele andere in het Rotterdamse geheugen zullen blijven bestaan. En toch breekt je hart weer even in duizend stukjes.

Nieuwe dromen, nieuwe ondernemers

Het gonst al even, maar daar is het bericht: nieuwe ondernemers gaan hun dromen verwezenlijken op jouw oude plek. De plannen en investeringen zijn groots. Er komt een nieuwe keuken, een nieuwe inrichting en een nieuwe naam op de gevel. Het hotel blijft nog gesloten, maar het restaurant gaat weer open. Vol bewondering kijk ik naar de ondernemers die dapper deze nieuwe weg in lockdowntijd inslaan. En gek genoeg voel ik me ook trots. Dat er zo vroeg na ons vertrek zich alweer nieuwe dromers aandienen. Blijkbaar heeft onze naam dan toch niet al haar onweerstaanbare glans verloren.

Mijn kerstboom staat inmiddels, versierd met nieuwe kerstballen en verlichting. Nieuw werk en ondernemersavonturen dienen zich ook aan. Maar daarover meer in mijn volgende column. Ik wens iedereen fijne feestdagen. Omdat het voor iedereen nieuw en onwennig is geeft het mij een enorm gevoel van verbondenheid.

Jantiene Berg
Klaar om ondernemers in hun energie te zetten!
https://www.linkedin.com/in/jantiene-berg-896526b/

Foto: Photoshoot JP

Overig nieuws