Emma van Kassel wilde rechten studeren maar koos voor de hotellerie

Auteur: Silke Onink
Emma van Kassel wilde rechten studeren maar koos voor de hotellerie

Emma van Kassel (24) werkte op jonge leeftijd in de Amelandse horeca en wilde eigenlijk rechten studeren in Leiden. Toch sloeg ze een compleet andere richting in. In september 2025 rondde ze haar opleiding hotelmanagement af en nog geen drie maanden later, in oktober, werd ze assistent‑hotelmanager van Art Hotel Harlingen.

“Het hotel is anderhalf jaar geleden overgenomen door Rederij Doeksen (de veerdienst tussen Harlingen en de Waddeneilanden Terschelling en Vlieland), dus het staat nog helemaal aan het begin van wat het kan worden. Dat vind ik interessant. Het geeft je de ruimte om dingen uit te proberen en te leren. Mijn werk gaat daardoor niet alleen om de dagelijkse operatie, maar ook om strategisch meedenken.”

Per 2 maart 2026 is Van Kassel benoemd tot hotelmanager van Art Hotel Harlingen. “Het is een mooie stap, maar ook een uitdaging.”

Andere wending

“Toen ik een opleiding moest kiezen, werkte ik bij een evenementenbedrijf. Ik had het daar naar mijn zin en hoorde van collega’s dat zij aan de Hoge Hotelschool hadden gestudeerd. Daardoor ben ik ook gaan informeren bij NHL Stenden. De opleiding is breed; je leert zowel de operationele als de backofficekant kennen. Dat vond ik zo interessant dat ik mijn plannen heb omgegooid en daarmee begonnen ben.”

Haar studie kreeg meteen een andere dynamiek door de coronapandemie. Alles vond online plaats, waardoor de praktijkervaring die normaal centraal staat grotendeels wegviel. “Normaal begin je juist met praktijk, maar nu moesten we meteen leren schakelen. Docenten wisten ook niet goed hoe ze ermee om moesten gaan. Een praktische opleiding vanaf je laptop leren kennen is gewoon lastig.”

“Toch heeft het me achteraf veel geleerd over flexibiliteit. In de horeca moet je kunnen schakelen. Soms zijn de veranderingen klein, soms enorm. Dat heb ik vanaf het begin ervaren. En ik denk dat het me meer waardering heeft gegeven voor het vak. Iedereen zag in die tijd hoe belangrijk horeca eigenlijk is.”

Revenue management

Tijdens haar stage in een hotel dat verbonden is aan de hotelschool, ontdekte Van Kassel hoe interessant revenue management kan zijn. “Cijfers waren nooit echt mijn ding”, zegt ze lachend. “Maar mijn praktijkbegeleider liet me zien hoe strategisch het is. Je denkt na over prijzen, dagen, seizoenen, gastgedrag en hoe je daarop inspeelt. Het is puzzelen en dat vind ik indrukwekkend. Die kennis pas ik nu dagelijks toe in het Art Hotel Harlingen.”

Wat haar vooral fascineert, is hoe gedetailleerd revenue management is. “De kamerprijs van een maandag kan totaal anders zijn dan die van een dinsdag. Gasten willen graag op vrijdag komen, maar niet op zondag. Of ze kiezen voor één specifieke datum. Je moet een beetje in het hoofd van je gast kruipen. Het is nooit exact te voorspellen, dus je blijft proberen tot je merkt dat je op de juiste prijs en het juiste aanbod zit.”

Het strategische denken strekt zich ook uit tot marketing. “Ik ben nu veel bezig met hoe we beter zichtbaar worden op verschillende kanalen. Uiteindelijk wil ik ook dat marketingdeel oppakken: hoe vertel je het verhaal van het hotel zo dat mensen denken: daar wil ik heen? Marketing en revenue management hangen nauw met elkaar samen. Het gaat niet alleen om de kamer of de prijs; het gaat om de beleving en het verhaal dat je vertelt. Daar wil ik me verder in ontwikkelen.”

Uniciteit als kracht

Art Hotel Harlingen vormt voor Van Kassel een bron van inspiratie. Het hotel is gevestigd in een historisch pand met negentien unieke kamers. “Geen kamer is hetzelfde. Kunst is de rode draad in het hele hotel. In 1774 was het een huis van welgestelde kunstliefhebbers en later woonden er twee kunstschilders. Die historie vormt de basis van de naam ‘Art Hotel’. Overal hangt kunst. Dat geeft het hotel karakter, en dat unieke karakter willen we benutten.”

Dat karakter trekt verschillende doelgroepen. “We hebben toeristen die naar de Wadden gaan, mensen uit Friesland die een nachtje weg willen, maar ook zakelijke gasten, zoals internationale klanten van scheepsbouwbedrijven. Harlingen ligt niet centraal, maar juist dat maakt het aantrekkelijk. Je bent dicht bij de Wadden. Het is een mooie mix en dat maakt het werk afwisselend.”

Concurrentie is er genoeg. “Er zijn veel hotels én veel B&B’s. Je moet je dus echt onderscheiden. Dat unieke karakter is onze kracht. Mensen zoeken tegenwoordig iets bijzonders, iets dat hen bijblijft. Dat kunnen wij bieden.”

Vooruitkijken

Voor de sector ziet Van Kassel zowel kansen als uitdagingen. “Ik ben benieuwd hoe techniek zich verder ontwikkelt. Alles wordt automatischer. Sommige gasten vinden dat fijn, anderen missen het persoonlijke. Hotels moeten een balans vinden tussen efficiëntie en echte gastvrijheid.”
Ook de recente btw‑verhoging speelt een rol. “Dat gaat effect hebben, dat weet iedereen. Hoe gasten en hotels daarop reageren, vind ik spannend om te zien.”

Ondanks de uitdagingen blijft haar motivatie hetzelfde: passie voor het vak. “Het belangrijkste is dat je jezelf de tijd geeft om te ontdekken wat je echt leuk vindt. Als je je passie hebt gevonden, kun je honderd jaar in de horeca werken. Als iets je inspireert, blijf je gemotiveerd om te groeien.”

Persoonlijke ontwikkeling

Zelf wil ze zich verder ontwikkelen in het commerciële deel van het vak. “Ik kan goed met mensen praten, maar echt verkopen van je product heb ik nog niet veel gedaan. Dat is een belangrijk onderdeel, zeker richting marketing. Daar wil ik beter in worden.”

Terugkijkend op haar eerste maanden in Art Hotel Harlingen, straalt haar enthousiasme ervan af. “Elke kamer heeft een eigen verhaal en dat maakt het hotel bijzonder. Ik mag meedenken over hoe we dat verhaal vertellen. Dat is een uitdaging, maar een leuke uitdaging. Je ziet dat wat je doet effect heeft. Dat geeft energie.”

Blijf op de hoogte!

Twee keer per week het actuele en relevante hotelnieuws in uw mailbox? Registreer hier voor onze digitale nieuwsbrief en blijf op de hoogte.

Overig nieuws